środa, 29 lipca 2009

Przy karmniku

Jesienią i zimą, kiedy nie mam możliwości wyrwać się za miasto, fotografuję ptaki przy specjalnym karmniku. Liczba zlatujących się do niego gatunków nie jest może specjalnie okazała (na orły i sokoły raczej nie liczę), ale i tak można przy nim zrobić przyzwoite zdjęcia.
zdjęcia ptaków - rudzik
Patent jest prosty: w ziemię wkopałem niewielkie, ale rozłożyste "drzewko", na którym zawiesiłem karmnik. Ptaki zlatują się do niego po ziarno i przy okazji siadają na bocznych gałęziach. Ja czekam na odpowiedni moment, ukrywając się w pobliskiej altance (jakieś 2-3 metry od karmnika).
zdjęcia ptaków - wróbel
Najczęstszymi gośćmi są sikorki - potrafią one okupować karmnik całymi godzinami, ale są niestety ptakami bardzo ruchliwymi, więc dobre ujęcie wymaga trochę szczęścia. Dużo łatwiej jest z wróblami. Przylatują one całymi bandami, a gdy się już najedzą, siadają na gałęzi w równym rządku i wygrzewają się w słońcu - idealny moment na zdjęcia.
zdjęcia ptaków - sikorka
Największym gwiazdorem karmnika jest jednak rudzik. Ptak ten przylatuje niestety dość rzadko, lecz jest bardzo fotogenicznym okazem. Nie cierpi przy tym na zbytnią nadpobudliwość ruchową, więc można mu zrobić całkiem ładne zdjęcie, gdy pozuje przed obiektywem.

1 komentarz:

  1. Ptaki zbyt centralnie, natomiast patyki z obciętymi końcami zdecydowanie na nie - natomiast ogólna jakość całkiem przyzwoita :-) Pozdrowienia Witek

    OdpowiedzUsuń